Wybielanie zębów, to jeden z bardziej popularnych zabiegów estetycznych uzębienia. Bielszy uśmiech, zwykle wiąże się ze znacznym podniesieniem samooceny i pewności siebie. Gama zabiegów rozjaśniających przebarwienia jest szeroka, a wybór najlepszej metody, zależy od wielu czynników.
Wybielanie zębów
Wybielanie, to proces rozjaśniania przebarwień zębów. Piękny i zdrowo wyglądający uśmiech dodaje pewności siebie i stanowi bardziej efektowną ozdobę twarzy niż najlepszy makijaż. Niestety na skutek nieodpowiednich nawyków żywieniowych, niewłaściwej higieny jamy ustnej, przewlekłych chorób i zażywania leków czy palenia wyrobów nikotynowych, powierzchnia zęba może stać się ciemniejsza, żółtawo – sina, a nawet brunatna. Dużą rolę warunkującą kolor zęba wywierają także geny oraz postępujący wiek. Aby polepszyć koloryt zębów, warto skorzystać z szerokiej gamy zabiegów wybielających przebarwienia. Szczególnie polecane są zabiegi na wybielanie w gabinecie dentystycznym. Środki powszechnie dostępne w drogeriach i aptekach najlepiej stosować po wcześniejszym oczyszczeniu i odbarwieniu zębów u stomatologa, w celu podtrzymania efektów. Warto uprzednio skonsultować się z lekarzem i otrzymać jego zgodę na tego typu wspomaganie, gdyż niewłaściwie dobrane preparaty, mogą zaszkodzić zdrowiu zęba.
Sposoby na bielsze zęby
Wybielanie zębów, bez względu na kolor przebarwienia, warto rozpocząć od specjalistycznego czyszczenia szkliwa z nalotu i kamienia nazębnego w gabinecie dentystycznym. Tego typu zanieczyszczenia mogą być usuwane mechanicznie, za pomocą ultradźwięków oraz zabiegu piaskowania. Procedura czyszczenia przynosi natychmiastowe efekty, jednak zabiegi należy regularnie powtarzać. Natomiast dla uzyskania trwalszych rezultatów, stomatologia szczególnie poleca wybielanie zębów lampą Beyond, która po 30. minutach pracy rozjaśnia przebarwienia nawet o kilka tonów, a widocznie bielsze zęby utrzymują kolor do 3. lat. Zabieg rozpoczyna się od nałożenia na zęby specjalnego żelu, który pod wpływem światła emitowanego z lampy, aktywuje swoje wybielające właściwości.
W gabinecie stomatologicznym usuwanie przebarwień można także przeprowadzić z użyciem nakładek dopasowanych na podstawie odcisku uzębienia. Lekarz dobiera żel wybielający o odpowiednim stężeniu, ale samo noszenie nakładek, odbywa się poza kliniką. Zwykle zaleca się zakładanie urządzenia na 2 godziny 2 razy dziennie lub na kilka godzin w nocy przez okres 2 – 4 tygodni. Duże znaczenie w wybielaniu zębów przypisuje się również codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Szczególną rolę odgrywają pasty wybielające, które podtrzymują efekt zabiegów stomatologicznych, a stosowane samodzielnie, dają efekt rozjaśnienia o 1 ton. Uzupełnieniem domowej pielęgnacji zębów są szczoteczki do zębów, wyposażone w odpowiednie włókna czyszczące i polerujące, płyny do płukania, spowalniające osadzanie się zanieczyszczeń, a także irygatory stomatologiczne, wykorzystywane do usuwania osadów w trudno dostępnych dla szczoteczki miejscach jamy ustnej.