Zdrowe, lśniące i gęste włosy to marzenie wielu osób. Oprócz odpowiedniej pielęgnacji dużą rolę w utrzymaniu dobrej kondycji włosów odgrywa zbilansowana dieta bogata w witaminy i minerały. Niedobory pewnych składników odżywczych mogą prowadzić do osłabienia struktury włosów, ich nadmiernego wypadania, a nawet łysienia. Dowiedz się, dzięki którym witaminom i minerałom możesz mieć mocne włosy i zadbać o ich odpowiednią podaż w codziennym jadłospisie.
Witaminy kluczowe dla zdrowia włosów
Witaminy A, B, C i E mają bardzo duży wpływ na kondycję i wygląd włosów.
- Witamina A zapobiega wypadaniu włosów, a także ich nadmiernej suchości i łamliwości. Znajduje się w produktach zwierzęcych i warzywach o intensywnych kolorach.
- Witaminy z grupy B, szczególnie biotyna (B7), stymulują wzrost włosów i zapobiegają wypadaniu. Inne ważne to niacyna (B3), kwas pantotenowy (B5) i pirydoksyna (B6). Źródła: drożdże, jaja, orzechy, pełne ziarna, nabiał, mięso i ryby.
- Witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu, który buduje włosy i zapewnia ich wytrzymałość. Obfitują w nią świeże owoce i warzywa.
- Witamina E jako przeciwutleniacz chroni włosy przed stresem oksydacyjnym, przedwczesnym starzeniem i nadaje blask. Zawierają ją oleje roślinne, orzechy, nasiona, kiełki i zielone warzywa liściaste.
Nie bez powodu ten koktajl witaminowy znajduje się one w wielu preparatach na porost włosów.
Minerały istotne dla wzrostu i kondycji włosów
Cynk uczestniczy w syntezie białek i podziałach komórkowych, wpływając na prawidłowy wzrost włosów. Jego niedobór może powodować nadmierne wypadanie, a nawet łysienie plackowate. Źródła cynku to m.in. pestki dyni, nasiona sezamu, orzechy brazylijskie, ostrygi, wołowina, jajka i produkty pełnoziarniste.
Żelazo wchodzi w skład hemoglobiny transportującej tlen do mieszków włosowych. Zbyt mało żelaza prowadzi do niedotlenienia cebulek, ich osłabienia i nadmiernego wypadania. Znajdziemy je głównie w czerwonym mięsie, podrobach, żółtkach jaj, nasionach roślin strączkowych i ciemnolistnych warzywach.
Miedź jest niezbędna do prawidłowej syntezy keratyny – głównego budulca zdrowych włosów. Jej niedobór może powodować depigmentację i przedwczesne siwienie. Dobrymi źródłami miedzi są orzechy, nasiona słonecznika, suche nasiona roślin strączkowych, wątróbka i ostrygi.
Selen jako silny antyoksydant chroni włosy przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Wspomaga syntezę białek i funkcjonowanie tarczycy, której hormony wpływają na kondycję włosów. Najwięcej selenu zawierają orzechy brazylijskie, tuńczyk, sardynki, czosnek i brązowy ryż.
Zła dieta a wypadanie włosów
Wypadające włosy najczęściej są efektem niedoboru witamin i minerałów w codziennej diecie. Restrykcyjne diety odchudzające, monotonna dieta uboga w warzywa i owoce czy wykluczenie pewnych grup produktów (np. w diecie wegańskiej) bez odpowiedniej suplementacji mogą doprowadzić do osłabienia włosów i nasilenia ich utraty. Szczególnie niebezpieczne są diety eliminacyjne stosowane bez konsultacji z dietetykiem lub lekarzem.
Dieta uboga w składniki odżywcze może nie tylko negatywnie wpłynąć na cebulki włosów, ale również zaburzyć funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego warto zażywać witaminy i minerały pozytywnie wpływające na włosy.
Nadmierne wypadanie włosów
Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak niedobory żywieniowe, zaburzenia hormonalne, stres, choroby autoimmunologiczne czy niektóre leki. Jeśli problem utrzymuje się dłuższy czas i nie ustępuje pomimo wprowadzenia zdrowej diety i odpowiedniej pielęgnacji, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem lub trichologiem. Specjalista zleci odpowiednie badania, które pomogą ustalić przyczynę nadmiernego wypadania włosów i wdrożyć skuteczne leczenie.
Jak wzmocnić włosy?
Aby wzmocnić włosy i zapobiec ich nadmiernemu wypadaniu, zadbaj o urozmaiconą dietę bogatą w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięso, ryby i zdrowe tłuszcze roślinne. Pamiętaj też o odpowiednim nawodnieniu organizmu – wypijaj minimum 1,5-2 litry wody dziennie. W przypadku zdiagnozowanych niedoborów, po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem, rozważ suplementację – na przykład przy pomocy Kerabione. Ale suplementy powinny być uzupełnieniem, a nie zamiennikiem zbilansowanej diety.
Istnieją również domowe sposoby na wzmocnienie włosów. Regularnie wcieraj w skórę głowy olejek rycynowy bogaty w kwas rycynolowy, który stymuluje wzrost włosów. Rób odżywcze maseczki z żółtka i płukanki ziołowe z pokrzywy czy skrzypu polnego. Ogranicz też stosowanie agresywnych zabiegów fryzjerskich (częste farbowanie, suszenie gorącym powietrzem czy prostowanie) oraz chroń włosy przed promieniami UV, nosząc nakrycie głowy lub używając kosmetyków z filtrem.
Łysienie a dieta
Łysienie, czyli utrata włosów prowadząca do całkowitego lub częściowego ogołocenia skóry głowy, może mieć różne podłoże – genetyczne, hormonalne, autoimmunologiczne czy związane z niedoborami żywieniowymi. W przypadku łysienia androgenowego, które jest najczęstszą formą łysienia u mężczyzn, istotną rolę odgrywa dieta niskotłuszczowa, bogata w kwasy omega-3 oraz przeciwutleniacze. U kobiet łysienie często związane jest z niedoborami żelaza, cynku i biotyny, dlatego ważne jest, aby zadbać o odpowiednią podaż tych składników w codziennej diecie.