Cukrzyca to stan, w którym dana osoba ma zbyt dużo cukru we krwi. Cukier pozostaje we krwi i nie może dostać się do komórek, aby dostarczyć im energii – te potrzebują więc więcej insuliny, aby pomóc im rozłożyć cukier. Stopa cukrzycowa to schorzenie, które dotyka osób z cukrzycą. Dzieje się tak, gdy na spodzie stóp znajduje się zbyt dużo cukru (zwanego glukozą), co zwiększa prawdopodobieństwo infekcji.
Problematyka stopy cukrzycowej
Cukrzyca to przewlekłe zaburzenie metaboliczne, które wpływa na sposób, w jaki organizm metabolizuje cukier. Charakteryzuje się wysokim poziomem cukru we krwi i insulinoopornością, co może prowadzić do wielu powikłań zdrowotnych, takich jak choroby serca, ślepota, niewydolność nerek i uszkodzenie nerwów.
Najczęstszym objawem cukrzycy jest zwiększone pragnienie (polidypsja), częste oddawanie moczu (wielomocz) i niewyjaśniona utrata masy ciała. Inne objawy mogą obejmować uczucie zmęczenia, drażliwość lub zmienne nastroje, rozmyty obraz, mrowienie lub drętwienie rąk, lub stóp i powolne gojenie się ran.
Osoby z cukrzycą narażone są też na owrzodzenia stopy cukrzycowej, które są owrzodzeniami na stopach. Te mogą prowadzić do poważnych infekcji, takich jak zgorzel, jeśli nie zostaną wystarczająco szybko leczone.
Stopa cukrzycowa jest najczęstszym powikłaniem cukrzycy. Występuje wówczas, gdy osoba z cukrzycą ma owrzodzenie stopy, które się nie goi, co może spowodować amputację.
Czym objawia się schorzenie stopy cukrzycowej?
Najczęstsze objawy stopy cukrzycowej to:
- Zaczerwienienie, obrzęk lub tkliwość wokół owrzodzenia,
- Ból stopy,
- Słabe gojenie ran,
- Nieprzyjemny zapach z rany,
- Odpływ ropy z rany.
Zagrożenia związane ze stopą cukrzycową
O stopie cukrzycowej możemy mówić, gdy zakończenia nerwowe w stopach są uszkodzone, a stopy pacjenta stają się zdrętwiałe. Najczęstszą przyczyną jest neuropatia, która polega na uszkodzeniu zakończeń nerwowych przez wysoki poziom cukru we krwi. Stopa cukrzycowa to stan, który może wystąpić, gdy cukrzyca uszkadza nerwy i naczynia krwionośne w stopach. Powikłania stopy cukrzycowej mogą w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do amputacji.
Najczęstszym objawem stopy cukrzycowej jest ból w pięcie lub podbiciu stopy. Inne objawy to zaczerwienienie, obrzęk lub drętwienie palców stóp i stóp.
Istnieje wiele czynników ryzyka wystąpienia stopy cukrzycowej w tym m.in. wysoki poziom cukru we krwi, uszkodzenie nerwów spowodowane cukrzycą, choroba naczyń obwodowych (zablokowanie przepływu krwi) i przebyty uraz.
Stopa cukrzycowa jest poważnym powikłaniem cukrzycy. Częstość występowania owrzodzeń stopy cukrzycowej wzrasta na całym świecie, co doprowadziło do wzrostu liczby amputacji kończyn dolnych. Owrzodzenia stopy cukrzycowej są zwykle spowodowane kombinacją czynników, takich jak zmniejszone czucie (neuropatia), zmniejszony przepływ krwi (miażdżyca) i zwiększony ucisk w ciasnym bucie.