Na powstawanie zmian skórnych wpływa wiele czynników, stres, zła dieta, zła jakość powietrza. Stan zapalny mogą pogłębiać substancje znajdujące się w kosmetykach, czy maseczki, które mogą podrażniać skórę. Trądzik dotyka większości nastolatków wchodzących w wiek dojrzewania, coraz częściej zmagają się z nim osoby dorosłe. Jak przebiega leczenie trądziku?
Pielęgnacja, dieta i dobór kosmetyków
Przy łagodnym przebiegu choroby warto zastanowić się nad dobraniem odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Skład Pianki do mycia twarzy, toniku oraz podkładu są kluczowe. W składzie tych kosmetyków nie może być alkoholu ani substancji zapachowych.
Osoby, które zmagają się z zapaleniem skóry, mają tendencje do wysuszania skóry. Jest to poważny błąd. Powinno się stosować delikatne serum nawilżające i lekkie kremy, a w trakcie dnia krem z filtrem. Leczenie trądziku wspomaga zastosowanie kwasów takich jak migdałowy, czy retinol.
Na wygląd skóry wpływa nawodnienie, dieta oraz poziom stresu. W trakcie walki ze zmianami skórnymi lepiej zrezygnować z ostrego jedzenia, słodyczy. U niektórych osób wypryski pojawiają się po spożyciu nabiału. Warto obserwować reakcje organizmu i testować.
Naturalne suplementy oraz leczenie dermatologiczne
Przed udaniem się do specjalisty warto wykonać podstawowe badania krwi. Bardzo często problemy skórne są wynikiem niedoboru witamin. Popularnym środkiem wspomagającym leczenie trądziku jest olej z wiesiołka. Bardzo dobrze wpływa na zapalenie skóry oraz gospodarkę hormonalną.
W przypadku dużych zmian skórnych należy udać się do dermatologa. Lekarze najczęściej są w stanie na podstawie wyglądu skóry od razy zdecydować, czy pacjent wymaga zastosowania Izoteku czy włącznie stosowania dermokosmetyków, które w swojej ofercie posiada Ducray. Dermatolodzy stosują ten środek tylko w ostateczności, ponieważ ma bardzo dużo skutków ubocznych. W Polsce dostępny jest tylko na receptę, a kurację musi nadzorować lekarz.
Izotek nie nadaje się dla osób chorujących na stawy, nie mogą go stosować kobiety w ciąży, ponieważ spowoduje uszkodzenie płodu. Substancja może powodować wahania nastroju oraz wykazywać działanie niepożądane w kontakcie z innymi lekami.
Lekarze starają się stosować mniej inwazyjne środki. Do najpopularniejszych należą maści i preparaty stosowane miejscowo. W trakcie kuracji pacjent nie może dodatkowo używać kwasów oraz innych substancji czynnych. Warto skonsultować z lekarzem sposób pielęgnacji skóry. Szczególnie latem warto poruszyć temat kremów z filtrem, które mogą pogarszać stan zapalny.
Leczenie trądziku może trwać kilka lat. Jednak nie należy lekceważyć objawów choroby dlatego, że niektóre zmiany skórne pozostawiają blizny. Wiele osób cierpiących na zmiany skórne niżej ocenia swoją ogólną atrakcyjność.