Seler naciowy nie tworzy zgrubienia spichrzowego, a jedynie grube, mięsiste i aromatyczne ogonki liściowe o długości dochodzącej do 70 cm. Przypominające rynienkę ogonki można spożywać na surowo w sałatkach albo po napełnieniu serem, pasztetem czy wybraną pastą podawać jako samodzielną przekąskę. Jest bogaty w cenne dla zdrowia związki, przy tym smaczny, kruchy i cudownie soczysty. Włącz go na stałe do swojej diety i poczuj różnicę!
Seler naciowy – to warto wiedzieć
Seler naciowy jest bliskim kuzynem selera korzeniowego. Jak twierdzi nauka, seler naciowy zalicza się do grupy najstarszych warzyw świata. Roślina nie wytwarza korzenia spichrzowego, a jedynie grube i zachodzące na siebie ogonki liściowe wraz z dużą ilością intensywnie zielonych liści. Wyrazisty smak, do którego warto się przyzwyczaić, a jeszcze lepiej go polubić, zawdzięcza obecności olejku eterycznego.
Ogonki selera liściowego spożywa na surowo lub po poddaniu ich obróbce termicznej. Można je gotować w wodzie i na parze, dodawać do zup i sosów, smażyć w głębokim tłuszczu oraz zapiekać w piekarniku. Kto spróbował, ten wie, że zieloniutkie ogonki selera liściowego są pyszne zarówno na surowo, jak i po ich ugotowaniu. Ze względu na wysoką zawartość cennych związków i błonnika stanowią niezwykle wartościowy składnik diety i warto spożywać je jak najczęściej!
Seler naciowy – wartość odżywcza
Seler naciowy składa się głównie z wody i w związku z tym ma bardzo mało kalorii. W 100 g selera znajduje się zaledwie 16 kcal, czyli tyle, co nic. Jest za bogaty w błonnik i przyjmuje się, że 1 łodyga zawiera 1 g włókna pokarmowego. Niska kaloryczność i obecność podtrzymującego sytość błonnika czynią z selera idealną przekąskę dla osób na diecie redukcyjnej.
Seler naciowy – witaminy i minerały w 100 g produktu
- Witamina C – 3,4 mg
- Witamina B1 – 0,04 mg
- Witamina B2 – 0,08 mg
- Witamina B3 – 0,5 mg
- Witamina B6 – 0,09 mg
- Foliany – 0,016 mg
- Witamina A – 0,01 mg
- Witamina E – 0,2 mg
- Potas – 320 mg
- Sód – 62 mg
- Wapń – 40 mg
- Magnez – 12 mg
- Fosfor – 27 mg
- Żelazo – 0,4 mg
- Cynk – 0,17 mg
Seler naciowy – korzyści zdrowotne
Ze względu na obecność cennych związków, regularne spożywanie selera naciowego ma korzystny wpływ na zdrowie:
- Zawiera cenne związki mineralne, które uzupełniają wszelkie niedobory, przez co widocznie poprawia się kondycja skóry,włosów i paznokci
- Z uwagi na niski indeks glikemiczny spożywanie selera naciowego pomaga kontrolować poziom cukru we krwi i dlatego zaleca się go osobom z insulinoodpornoscią, chorym na cukrzycę oraz wszystkim na diecie redukcyjnej.
- Redukuje i łagodzi przebieg stanów zapalnych
- Poprzez działanie moczopędne zmniejsza obrzęki i obniża ciśnienie krwi
- Usprawnia perystaltykę jelit i przeciwdziała zaparciom
- Zapobiega wadom wrodzonym płodu i powinien znaleźć się w diecie każdej kobiet planującej zajść w ciążę
Seler naciowy – przeciwwskazania
Seler naciowy u niektórych osób może wywołać reakcję alergiczną, dlatego powinien być całkowicie wykluczony z diety osób z uczuleniem i alergią na seler. W większych ilościach nie powinien być spożywany przez ciężarne ani osoby z poważną chorobą nerek.
Seler naciowy – szybka sałatka
Seler naciowy nie cieszy się taką popularnością, na jaką zasługuje to wartościowe warzywo, chociaż trzeba przyznać, że coraz częściej gości na naszych stołach. Te pełne zdrowia soczyste łodygi są niezwykle smaczne i można z nich przyrządzić smaczną i zarazem niskokaloryczną sałatkę.
Składniki:
- 3 łodygi selera naciowego
- 1 jabłko – powinno być twarde i kwaśne
- 1 marchewka
- Orzechy włoskie, posiekane na kawałki
- Sok wyciśnięty z połówki cytryny
- Sól – według g uznania
- Majonez
- Liście sałaty do dekoracji
Przygotowanie:
Jabłko i marchew zetrzyj na tarce o grubych oczkach, ogonek selera pokrój w cienkie plasterki, włóż do miski i wymieszaj. Następnie dodaj sól i sok z cytryny i ponownie wymieszaj. Salaterkę wyłóż liściem sałaty i napełnij ją sałatką, po czym udekoruj majonezem i posyp orzechami. Przed podaniem wstaw na krótko do lodówki. Gotowe!
Sałatka Waldorf Astoria nie obejdzie się bez selera
Od dnia pierwszego sałatka Waldorf Astoria stała się legendą. W oryginale była połączeniem kwaśnego jabłka, selera i majonezu. Wymyślił ją Oskar Tschirky, Szwajcar z pochodzenia, a jej premiera miała miejsce podczas uroczystego otwarcia hotelu Waldorf Astoria w Nowym Jorku, od którego też wzięła nazwę. Przepis zmieniał się wraz z upływem czasu. Dziś do jabłka i selera, które stanowią serce przepisu, dodaje się też posiekane orzechy włoskie, rodzynki, winogrona, czy żurawinę.
Uprawa selera naciowego
Seler naciowy ma podobne wymagania jak seler korzeniowy i można go z powodzeniem uprawiać na działce, czy w przydomowym ogródku. Wymaga gleby w dobrej kulturze, zasobnej w próchnicę i dostatecznie wilgotnej. Uprawia się go z rozsady, a nasiona wysiewa się na przełomie lutego i marca.
Ponieważ wyprodukowanie rozsady we własnym zakresie jest dość kłopotliwe, najlepiej kupić młode roślinki u ogrodnika i posadzić je do gruntu na przełomie mają i czerwca. Soczyste ogonki zbiera się od września do mrozów.