Grypa żołądkowa – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Żołądkowa grypa to zakaźna choroba, którą można zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z przedmiotami używanymi przez osobę chorą. Objawem jelitówki jest wodnista biegunka utrzymująca się przez parę dni. Grypa żołądkowa leczona jest objawowo, głównie przez podawanie probiotyków, nawadnianie organizmu, lekkostrawną dietę i odpoczynek.

Grypa żołądkowa – co wywołuje chorobę?

Jelitówka, czyli grypa żołądkowa lub jelitowa, to potoczna nazwa wirusowego zakażenia układu pokarmowego. Schorzenie wywołują wirusy z rodzaju rotawirusów, adenowirusów lub  norowirusów. Grypa jelitowa jest zaraźliwa, dlatego często dochodzi do sytuacji, że choruje cała rodzina. Do zarażenia może dojść np. poprzez dotknięcie przedmiotu, który był wcześniej dotykany przez osobę chorą lub korzystanie z tych samych naczyń bądź sztućców.

Grypa żołądkowa – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem grypy żołądkowej jest obfita i wodnista biegunka, utrzymująca się około 2-3 dni. W niektórych przypadkach zachorowań, rozwolnienie może trwać nawet ponad tydzień czasu. Jelitowa grypa często współistnieje razem z takimi objawami, jak: nudności i wymioty, bóle brzucha, spadek apetytu, a także gorączka, niekiedy bardzo wysoka, sięgająca ponad 39 stopni Celsjusza. Objawy jelitówki pojawiają się nagle i są intensywne. Osoba chora czuje się zmęczona i wyczerpana chorobą.

Grypa żołądkowa – leczenie

Leczenie grypy żołądkowej opiera się głównie na zwalczaniu jej nieprzyjemnych objawów. Silna biegunka lub wymioty powodują, że organizm traci cenne mikroelementy, takie jak: wapno, magnez, potas. Istotnym elementem leczenia objawów jelitówki jest odpowiednie nawadnianie organizmu, najlepiej wodą niegazowaną z dodatkiem elektrolitów. W zwalczaniu nieprzyjemnych symptomów pomagają również probiotyki, np. jogurt, które odbudowują zachwianą mikroflorę bakteryjną jelit. Przy silnych bólach brzucha można stosować leki rozkurczające. Organizm należy również wzmacniać odpowiednią dietą. W jadłospisie chorującego na grypę żołądkową nie powinno zabraknąć lekkostrawnych i niedrażniących produktów gotowanych, jak: ryż, marchewka, drób. Należy unikać produktów bogatych w błonnik, które pobudzają pracę jelit.

Grypa żołądkowa – jak się nie zarazić wirusami?

W profilaktyce grypy jelitowej warto zadbać o kondycję fizyczną i zdrową dietę, która przyczynia się do poniesienia odporności organizmu. Osoba, która zaraziła się rotawirusami zaraża kilka dni przed wystąpieniem choroby, w jej trakcie ale również trochę po jej zakończeniu. Aby uniknąć choroby, należy restrykcyjnie przestrzegać higieny, zwłaszcza mycia rąk, szczególnie po wyjściu z toalety, jak i w trakcie przygotowywania posiłków czy kontaktu z jedzeniem. W ubikacji wodę powinno się spuszczać przy zamkniętej klapie i, o ile to możliwe, myć muszlę klozetową po każdym jej użyciu.

Grypa żołądkowa a zatrucie pokarmowe

Objawy grypy żołądkowej przypominają zatrucie pokarmowe. Oba schorzenia rozróżnia się ze względu na przyczynę, która je powoduje. Za zakażenie przewodu pokarmowego odpowiadają wirusy, z kolei zatrucie pokarmowe jest wynikiem toksyn, bakterii lub pasożytów, które bytowały na jedzeniu.