Nietolerancja laktozy to nic innego, jak rodzaj nadwrażliwości pokarmowej, z którą boryka się blisko 70 proc. Polaków. Najprościej rzecz ujmując, laktoza to cukier znajdujący się w mleku. Być może dla wielu z nas będzie to zaskoczeniem, ale mleko krowie, podobnie jak kozie czy owcze, zawiera około 4,7 gram laktozy na 100 gram. Na uwagę zasługuje również fakt, że wyróżniamy aż dwa rodzaje nietolerancji laktozy:
- pierwotna – mamy z nią do czynienia wówczas, gdy organizm człowieka nie wytwarza laktazy od urodzenia. Objawy widoczne są niemal natychmiast po urodzeniu. Odłamkiem tej nadwrażliwości jest również nietolerancja u dorosłych, która zwykle pojawia się w okresie dojrzewania.
- wtórna – nietolerancja ta zwykle pojawia się niespodziewanie np. po przebytych operacjach, czy uszkodzeniu jelita cienkiego.
Główne zasady diety bez laktozy
Wśród najczęstszych objawów nietolerancji laktozy wyróżnia się ból brzucha, wzdęcia, towarzyszące uczucie sytości lub nudności. Jakie produkty można jeść na diecie bez laktozy? Oczywiście pierwszym krokiem powinno być wyeliminowanie produktów mlecznych. Oprócz mleka krowiego należy bezwzględnie unikać również odtłuszczonego mleka w proszku, mleka w proszku pełnego, a także mleka zagęszczonego. Ogromnym udogodnieniem dla osób z nietolerancją laktozy może być dieta pudełkowa, w której produkty mleczne zastąpione są innymi równie odżywczymi składnikami. Dieta bezlaktozowa jest gwarancją pysznych i pełnowartościowych posiłków.
Ponadto w diecie bez laktozy należy zrezygnować ze spożywania:
- mleka koziego,
- mleka owczego,
- jogurtów,
- czekolady mlecznej,
- lodów,
- twarogu.
Dieta bez laktozy – co jeść?
Aby zastąpić produkty mleczne, zaleca się spożywanie produktów z soi. Ponadto z powodzeniem można spożywać produkty, które można zawierają niewielką lub niską ilość laktozy, np. ser żółty, sery pleśniowe oraz sery dojrzewające.
Warto przypomnieć jednocześnie, że w aptekach dostać można tabletki zawierające enzym, jakim jest laktaza, który odpowiada za rozkładanie laktozy.