Zespół jelita nadwrażliwego

Bóle brzucha, mdłości, biegunki lub zaparcia, pojawiające się co kilka dni lub tygodni? Jeśli wyniki badań masz w porządku, być może jest to zespół jelita nadwrażliwego. Choć nie jest to groźna dolegliwość, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie.

Przy zespole jelita nadwrażliwego bóle brzucha i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą pojawić się zarówno po zjedzeniu szkodliwej potrawy, jak i w sytuacji nadmiernego stresu, zmęczenia, w podróży lub na urlopie. Szkodzić mogą różne potrawy, najczęściej ciężkie i mocno przetworzone. Ulgę przyniesie zmiana diety i ustabilizowanie trybu życia. Choć trzeba być przygotowanym, że ataki dolegliwości mogą pojawiać się już do końca życia.

Zmień dietę, skonsultuj się z lekarzem

Przy zespole jelita nadwrażliwego trzeba wyeliminować z jadłospisu tłuste potrawy, słone przekąski oraz wszystko, co jest naszpikowane chemią i konserwantami. Warto postawić na domowe jedzenie, przyrządzane ze świeżych i pełnowartościowych produktów. Dobrze jest tez ograniczyć kawę, herbatę, napoje pełne kofeiny i alkohol. Dla osłabionego organizmu najlepsza będzie niegazowana woda mineralna, która dodatkowo oczyści ciało z toksyn.

Jeśli dolegliwości nie ustępują ani nie zmniejszają się, warto zasięgnąć konsultacji lekarza gastrologa.