Wskazania do założenia cewnika u mężczyzny oraz jego pielęgnacja

Niektórzy panowie zastanawiają się, jak długo cewnik może być założony. Zazwyczaj cewnik zakładany jest na możliwie najkrótszy czas, ponieważ noszenie go sprzyja zakażeniom układu moczowego. W szpitalu cewnikowanie mężczyzn wykonywane jest przez pielęgniarki i polega na wprowadzeniu drenu przez cewkę do pęcherza.

Cewnikowanie pęcherza moczowego polega na wprowadzeniu do niego cienkiej rurki, dzięki której mocz odprowadzany jest bezpośrednio do zbiornika. Najczęściej stosuje się cewnik Foleya, który jest rodzajem giętkiego cewnika pęcherzowego, wykonanego na ogół z lateksu. Możliwe jest wykonanie cewnikowania w znieczuleniu miejscowym.

Wskazania do cewnikowania u mężczyzn

Cewnik zewnętrzny zakłada się mężczyznom w wielu sytuacjach. Najważniejsze wskazania do cewnikowania to:

  •      potrzeba zdiagnozowania, jaka jest konkretna ilość wydalanego moczu – jest to tzw. ocena diurezy,
  •      ciężki stan ogólny chorego,
  •      stan, gdy osoba jest nieprzytomna,
  •      zabiegi operacyjne,
  •      zatrzymanie moczu przy przeroście prostaty albo przy zapaleniu pęcherza moczowego u mężczyzn,
  •      zastosowanie chemioterapii dopęcherzowej przy nowotworach układu moczowego,
  •      stan po zabiegach urologicznych, w celu wygojenia się dróg moczowych, np. wycięcie gruczołu krokowego.

Cewnik i jego pielęgnacja

Kiedy trzeba utrzymać cewnik w pęcherzu przez określony czas, należy zachować jak największą sterylność. Trzeba pamiętać o tym, aby 2 razy dziennie przemywać wodą ujście cewki. Ważne jest, aby opróżniać zawartość worków do zbiórki moczu i wymieniać je nie rzadziej niż co 3 dni. Wymiana cewnika zależy to od tego, z jakiego tworzywa jest on zbudowany (np. cewnik lateksowy musi być wymieniony po 14 dniach, a np. cewnik z silikonu może być wymieniony nawet raz na 3 miesiące). Jeśli cewnik przestanie być drożny, należy go przepłukać lub wymienić. W tym celu trzeba zgłosić się do lekarza. Ważne jest, aby jak najrzadziej odłączać worek na mocz od cewnika. Z kolei po usunięciu cewnika trzeba przyjmować duże ilości płynów. Jeśli pojawią się pieczenie cewki albo krwiomocz, należy zgłosić to lekarzowi, ponieważ może konieczne będzie zastosowanie odpowiedniego leczenia.