Witarianizm czyli jemy na surowo.

         W dzisiejszych czasach jest wiele cudownych diet opracowanych przez lekarzy bądź dietetyków. Każda ma leczyć, odchudzać, a niektórych przypadkach nawet odmładzać. Niewątpliwie witarianizm jest jedną z bardziej kontrowersyjnych diet.

 

          Na czym polega witarianizm?

 

Witarianie spożywają jedzenie na surowo. Ich posiłki mogą być poddane obróbce termicznej tylko do 42 stopni Celsjusza.

 

           Skąd wzięła się dieta na surowo?

 

Paul Nison – amerykański finansista – walczył z wieloletnim wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Na dodatek doskwierała mu choroba Leśniewskiego – Chrona. Sposoby farmakologiczne nie przynosiły oczekiwanych rezultatów. Wtedy postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Zmienił swoje nawyki żywieniowe. Zaprzyjaźnił się z surowymi warzywami i owocami oraz pilnował, by jego posiłki nie były poddawane zbyt wysokiej temperaturze. Paul szubko poczuł się lepiej, a po pewnym czasie wrócił do pełni zdrowia.

 

            Na co należy zwrócić uwagę przechodząc na dietę witariańską?

 

Jeśli zamierzamy spróbować tej leczniczej diety, powinniśmy wrócić uwagę na kilka rzeczy. Zaopatrujmy się w warzywa i owoce ze sprawdzonego źródła. Jeśli to możliwe, najlepiej uprawiać je na własnej działce, lub kupować od sąsiada. Miejmy pewność, że to, co spożywamy jest ekologiczne. Rośliny nie mają wątroby, co sprawia że nie potrafią oczyszczać się z toksyn jak zwierzęta, czy ludzie. Dlatego na przykład marchewka, która potraktowana jest chemicznymi środkami w celu jej ochrony, wchłonie wszystko w siebie. My zjadając taką marchewkę spożywamy warzywo wraz z pestycydami, które nam nie służą.  

 

         Co jeść na diecie surowej?

 

Przeważają w witarianiźmie warzywa i owoce spożywane na surowo. Nie możemy jednak zapomnieć o jedzeniu surowych ryb, orzechów i nasion. Jak najbardziej zaleca się również, aby w przygotowanych posiłkach były nierafinowane oleje i miód. Produktów nie mrozimy. Zwróćmy również uwagę, aby to co zjadamy nie było wcześniej pasteryzowane oraz nie zawierało konserwantów ani chemicznych ulepszaczy. Witarianin nie powinien spożywać kofeiny ani alkoholu. Cukier również należy omijać z daleka. Chociaż dieta ta nie wyklucza z jadłospisu mięsa, większa witarian z niego rezygnuje ze względu na niską temperaturę dozwoloną do jego obróbki.