Niepłodność została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę społeczną. Problem dotyczy około 20% par w Polsce. Diagnostyka obejmuje zarówno kobietę, jak i jej partnera. Jedną z metod leczenia niepłodności jest in vitro. Zapłodnienie in vitro obejmuje diagnostykę niepłodności i sprawdzenie płodności. Wybór dobrej kliniki leczenia niepłodności to szansa na skuteczne leczenie.
In vitro – co trzeba wiedzieć?
Zapłodnienie in vitro (IVF) to metoda, która polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika poza organizmem kobiety. Powstała w ten sposób zarodek jest wprowadzany w odpowiednim dniu do macicy. W skład procedury in vitro wchodzi wywołanie owulacji przez przyjmowanie środków hormonalnych i wyselekcjonowanie najzdrowszego plemnika. Dostępnych jest kilka sposobów leczenia, a ich wybór zależy od przyczyny niepłodności. Renomowana klinika leczenia niepłodności oferuje różne techniki doboru odpowiedniego plemnika do zapłodnienia: podstawowe ICSI i IMSI oraz dwie hbIMSI i PICSI, które opierają się na reakcji plemnika na hialuronian – organiczny związek chemiczny, który otacza komórkę jajową. Szansa na ciążę wzrasta, jeżeli męska komórka rozrodcza prawidłowo wiąże się z tą substancją.
Klinikę leczenia niepłodności należy wybrać w oparciu o opinie, rekomendacje towarzystw naukowych oraz model podejścia do pacjentki. Pierwsza wizyta w placówce polega na obszernym wywiadzie lekarskim obejmującym oboje partnerów, ocenie dokumentacji medycznej i dotychczas wykonanych analiz, przeprowadzeniu badań fizykalnych. Para otrzymuje wsparcie lekarza i koordynatora medycznego, z którym może kontaktować się w razie pytań i wątpliwości. Koszt in vitro w zależności od miasta wynosi 6500-7750 złotych.
Czy in vitro jest skuteczne?
Dla wielu par zabieg in vitro jest jedyną szansą na zostanie rodzicami. Skuteczność tej metody jest ściśle związana z wiekiem kobiety i stanem jej narządów rodnych. Według statystyk w klinice aż 43 procent kobiet zachodzi w ciążę już po pierwszej próbie zapłodnienia pozaustrojowego. Na powodzenie wpływa także prowadzenie zdrowego trybu życia i ścisłe stosowanie się do zaleceń po zabiegu.
Niepłodność to, zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, niemożność zajścia w ciążę, mimo roku regularnych stosunków bez stosowania antykoncepcji. Przyczyny tego stanu są różne i dotyczą szczególnie zaburzeń owulacji i czynności jajników oraz nieprawidłowości plemników lub nasienia. Leczenie niepłodności to nie tylko in vitro, ale pełna diagnostyka i wsparcie.