Opieka nad osobą chorą

Żyjąc pełnią życia rzadko kiedy myślimy o kruchości ludzkiego zdrowia – dopiero w starciu z rzeczywistością (np. chorobą kogoś bliskiego), okazuje się, jak wiele zależy od naszego zdrowia.

Jeśli sytuacja życiowa spowoduje, iż pod naszą opieką zajmuje się osoba chora (niezależnie od tego czy jest to choroba przewlekła, czy zwykła) będziemy musieli wykazać się ogromną cierpliwością i zrozumieniem.

Chory w trudnej sytuacji

Oczywiście trudno będzie nam zrozumieć  sytuację chorego – wszystko wszak zależy od naszych zdolności empatycznych, musimy jednak starać się spojrzeć na świat oczami tej drugiej osoby. Bardzo trudną kwestią jest jednak nie tylko pomaganie choremu w codziennych czynnościach (higiena, karmienie itp.), ale także rozmowa z osobą chorą, zapewnienie, że stanowimy wsparcie.

Odwiedziny w szpitalu są momentem, który naprawdę potrafi zmienić postrzeganie świata – gdy stajemy nad szpitalnym łóżkiem ukochanej osoby trudno wykrztusić nam bardziej sensowne słowa – dzieli nas bowiem choroba i trzeba znacznego wysiłku obu stron, by ją pokonać.