Jakie witaminy ma pomidor?

jakie witaminy ma pomidor

Pomidory to jedne z najpopularniejszych owoców na świecie. Można je znaleźć wszędzie, od ulicznych sprzedawców po wytworne restauracje. W rzeczywistości szacuje się, że Amerykanie spożywają około 140 funtów pomidorów rocznie! To bardzo dużo pomidorów i nie są one przeznaczone tylko do jedzenia na surowo. Można znaleźć tak wiele sposobów na wykorzystanie pomidora. W tym artykule porozmawiamy o tym, jakie witaminy ma pomidor? Czy są one ważne? Czy zastępują one jakieś inne grupy żywności? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej…

Jakie witaminy ma pomidor?

W przeważającej części pomarańczowe owoce, które jesz na surowo, są pełne witamin i minerałów. Prawdopodobnie jesteś najbardziej zaznajomiony z witaminami, które mają warzywa: A, B, C, D, E i K. Ale pomidory, podobnie jak wiele owoców, są również bogate w wiele witamin. W pomidorze znajduje się 11 witamin. Wiele z tych witamin jest ważnych dla dobrego zdrowia. Niektóre z nich, jak witamina C, są tak ważne, że otrzymujemy jej więcej z pomarańczy niż z jakiegokolwiek innego owocu.

Jakie są główne witaminy znajdujące się w pomidorach?

witaminy pomidora

Pomidory są doskonałym źródłem witaminy A, B-complex, C i K. Witamina A – jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, więc jest przechowywana w organizmie i jest ważna dla wzroku, zapobiegania infekcjom i zdrowej skóry. Witamina A jest również odpowiedzialna za utrzymanie silnego układu odpornościowego, co również pomaga nam zapobiegać infekcjom. Witamina B – Witamina B jest odpowiedzialna za utrzymanie zdrowego serca i metabolizmu. Witamina B-6 jest kluczowa dla metabolizmu, ponieważ pomaga metabolizować białko. Witamina B-9 (folian) i B-12 również znajdują się w pomidorach i pomagają organizmowi metabolizować białko i energię.

Które warzywa mają te witaminy?

Witamina A – Jest to rozpuszczalna w tłuszczach witamina, która jest ważna dla wzroku, infekcji, skóry i zdrowych komórek. Dzięki witaminie A masz również możliwość zdrowego wzrostu komórek w ustach i gardle, a także w płucach. Witamina B – Witamina B jest odpowiedzialna za utrzymanie zdrowego serca i metabolizmu. Pomaga również w metabolizowaniu białka i energii. Witamina B-6 jest kluczowa dla metabolizmu, ponieważ pomaga metabolizować białko. Witamina B-9 (kwas foliowy) i B-12 również znajdują się w pomidorach i pomagają organizmowi metabolizować białko i energię.

Jak uzyskać dzienną dawkę witaminy K z pomidora?

Witamina K – Witamina K znajduje się głównie w warzywach takich jak brokuły i brukselka. Ta witamina odgrywa ważną rolę w krzepnięciu krwi, zdrowiu kości i wzroście komórek. Znajduje się również w pomidorze i produktach na bazie warzyw, takich jak margaryna i niektóre substytuty mleka. Możesz uzyskać swoją dzienną dawkę witaminy K, jedząc średniej wielkości pomidora. Możesz również dodać sok pomidorowy do swojej codziennej diety, aby pomóc zwiększyć spożycie witaminy K.

Ile witaminy C zawiera pomidor?

Ilość witaminy C w pomidorach zależy od odmiany. Zazwyczaj są one bogate w witaminę C z 1 świeżym, dojrzałym pomidorem mającym około 25 gramów witaminy C. Pomidory są jednymi z niewielu owoców, które są całkowicie bogate w witaminę C, więc nie musisz dodawać jej do swojej diety jako suplementu. Mają bardzo wysoki poziom witaminy C wynoszący około 57%, czyli nieco więcej niż pomarańcze.

Gdzie znaleźć witaminę D w pomidorze?

Witamina D – Witamina D odgrywa ważną rolę we wchłanianiu wapnia w organizmie. Żywność pochodzenia roślinnego jest najlepszym sposobem na uzyskanie dziennej dawki witaminy D, która znajduje się w niewielu pokarmach, takich jak ryby, olej z wątroby dorsza i jaja. Mleko i inne produkty mleczne, choć zawierają trochę witaminy D, nie są najlepszym źródłem tej witaminy. Nie można uzyskać odpowiedniej ilości wapnia i witaminy D w tym samym napoju, więc mleko bez nabiału nie jest dobrym substytutem. Najlepszym wyborem jest zjedzenie pomidora.

Gdzie znaleźć witaminy z grupy B w pomidorach?

Witamina B – Witamina B jest odpowiedzialna za utrzymanie zdrowego serca i metabolizmu. Witamina B-6 jest kluczowa dla metabolizmu, ponieważ pomaga metabolizować białko. Witamina B-9 (folian) i B-12 również znajdują się w pomidorach i pomagają organizmowi metabolizować białko i energię.

Podsumowanie

Pomidory są świetnym źródłem witaminy A, C i K. Są również doskonałym źródłem witaminy B, która pomaga regulować metabolizm i metabolizm białka. Witamina D z pomidorów pomaga w przyswajaniu wapnia z naszej diety oraz pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Witamina B-6 znajduje się w pomidorach i pomaga metabolizować białko, a witamina B-12 znajduje się również w pomidorach i pomaga metabolizować energię.