Jak zacząć biegać? Garść podstawowych zasad

jak zacząć biegać

Pytanie o to, jak zacząć biegać pojawiają się niezwykle często. Przecież sport to zdrowie, a bieganie pozwala dodatkowo zgubić zbędne kilogramy, a także ujędrnić i wzmocnić ciało. Jak widać, sport ten niesie ze sobą masę korzyści. Nie jest również tajemnicą, że tak jak w każdej dyscyplinie sportowej, konieczna jest odpowiednia technika, a także wygodny strój i ubrania, które nie będą krępować i ograniczać naszych ruchów. Bieganie w spodniach jeansowych czy szpilkach może zakończyć się prawdziwą katastrofą, prawda? 

Jak zacząć biegać? To nie takie trudne!

Zastanawiasz się, jak zacząć biegać? Mimo że początki biegania mogą być nieco zniechęcające, najważniejsza jest tu regularność i dążenie do postawionych sobie celów. Niekiedy będzie mogło się to wiązać z wyrzeczeniami, ale finalnie zobaczysz, że było warto! Co więcej, na początku wcale nie musisz kupować profesjonalnych ubrań czy niebotycznie drogich butów. Dobrą jakościowo odzież sportową z powodzeniem dostać można w sklepach sportowych w różnym przedziale cenowym. Dzięki temu każdy znajdzie coś na swoją kieszeń. 

Nie zapominaj jednocześnie o tym, że progres wymaga czasu. Nie wymagaj więc od siebie tego, że za pierwszym razem uda Ci się przebiec np. 10 kilometrów. Powoli do celu – to absolutna podstawa, którą musisz mieć zawsze z tyłu głowy. Jeżeli obawiasz się spojrzeń innych ludzi, bieganie możesz rozpocząć również wieczorem. Pamiętaj jednak o wybraniu oświetlonych dróg, boisk czy stadionów. Zapomnij także o kierowaniu się stronę ślepych zaułków! Na stronie internetowej znaleźć można szeroką ofertę lamp ulicznych wysokiej jakości. 
Ostrzegamy jednak, że bieganie potrafi być naprawdę uzależniające. Niejednokrotnie zdarza się, że osoby które zaczęły biegać np. z nudów, obecnie startują w maratonach, a bieganie dosłownie weszło im w krew! Na początku najważniejsze jest jednak dostosowanie tempa do możliwości. Nie zapominaj również o głębokich wdechach i wydechach. Podczas biegania wsłuchaj się w swój organizm. To właśnie on jest najlepszym wyznacznikiem, który podpowie Ci kiedy zrobić przerwę czy zakończyć przebieżkę! To prostsze niż mogłoby się wydawać. Po treningu niezwykle ważny jest posiłek! O tym co jeść po bieganiu, przeczytasz tutaj.