Jak bardzo pomocne są narzędzia dla sadowników?

Jak bardzo pomocne są narzędzia dla sadowników?

Gdy myślimy o pracy na wsi, najczęściej ukazuje nam się piękny obraz, kiedy to na dworze świeci słońce, ptaki śpiewają, kwiaty kwitną, a wkoło jest zielono. Wszystko pachnie i rośnie. I tak jest naprawdę. Jednak, żeby ten cudny i sielski widok faktyczne mógł się ukazać, potrzeba pracy wielu ludzi. Ciężko w pojedynkę zarządzać gospodarstwem, polem i sadem. Jest to wysiłek zbiorowy – dlatego w zdecydowanej większości przypadków wszyscy w rodzinie mają i doskonale znają podział swoich ról i obowiązków. Do pracy potrzeba wielu rąk.

W sadzie słodkie owoce

Owoce w Polsce są zbierane najczęściej w miesiącach letnich i jesiennych. Oczywiście termin zbioru jest często uzależniony od konkretnej odmiany rośliny. Oto zestawienie paru przykładów owoców oraz miesiące ich zbioru:

  • borówka – lipiec-sierpień,
  • gruszka – sierpień-wrzesień,
  • jabłko – sierpień-październik,
  • pigwa – październik-listopad,
  • śliwka – lipiec-sierpień,
  • truskawka – czerwiec-październik,
  • malina – sierpień-październik,
  • wiśnia – lipiec-sierpień,
  • czereśnia – czerwiec-lipiec.

Nie wszystko tak kolorowo

Praca w sadzie trwa od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Sadownicy tak naprawdę wolną od zbiorów mają wyłącznie zimę. Niemniej jednak na ten czas odpoczynku trzeba sobie zapracować. Drzewka owocowe takie jak jabłonki sadzimy od połowy marca, kiedy temperatury są już wyższe. Jak to wygląda w praktyce, gdy do posadzenia jest np. 1000 drzew? Otóż schemat jest za każdym razem jednakowy. Należy wykopać dziurę w ziemi, odpowiednio użyźnić, zasadzić drzewo i przysypać korzenie ziemią. Te młode drzewka najlepiej jest podeprzeć tyczką i obficie podlać. Drzewko musi być również odpowiednio przycięte, aby w następnych latach dobrze owocowało.

Sadownicy często uskarżają się nie tylko na ciężką pracę, ale przede wszystkim niekorzystne warunki atmosferyczne. W Polsce od kilku lat występują susze, które przynoszą ogromne straty i ubytki w owocach. Bez odpowiedniego nawadniania ciężko o porządne zbiory. Równie niebezpieczne dla drzew i owoców są szkodniki. W celu ich stosuje się odpowiednie środki ochrony roślin, chemiczne i ekologiczne opryski, a także pestycydy. Środki te z roku na rok są coraz droższe.

Narzędzia dla sadowników, czyli jak sobie pomóc i ułatwić pracę?

Każdy właściciel sadu doskonale wie, jak bardzo pomocne potrafią być wszelkiego rodzaju narzędzia dla sadowników. Do najważniejszych należą m.in. opryskiwacz, kosiarka, piłka sadownicza, platforma sadownicza, sanki sadownicze, wygarniacz gałęzi, traktor, kombajn do zbiorów, sekator, grabie, łopaty, szpadle, siekiery i wiele innych.

Tekst przygotowany we współpracy z Grunner.pl