Czym może być spowodowane drapanie się dziecka?

Czym może być spowodowane drapanie się dziecka?

Swędzenie skóry może być spowodowane różnymi stanami, dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem. To jeden z najczęstszych objawów chorób skóry. Zwykle przyczyną tego stanu jest niegroźny stan, jakim jest nadmierna suchość skóry. Jak rozwiązać? Jakie inne choroby mogą powodować swędzenie?

Jakie mogą być przyczyny drapania się dziecka?

Jeśli Twoje dziecko ciągle się drapie, problemem może być sucha i podrażniona skóra lub alergie. Atopowe lub kontaktowe zapalenie skóry może wystąpić, gdy dziecko często drapie się po twarzy, głowie lub szyi, a czasami drapaniu głowy towarzyszy zwykły łupież. Warto zauważyć, że lokalizacja zmian chorobowych związanych z AZS, chociaż typowo dotyczy głowy i twarzy, może być różna i obejmować kończyny lub tułów. W przypadku kontaktowego zapalenia skóry zmiany rozwijają się po kontakcie skóry z substancją drażniącą lub uczulającą. Podrażniona skóra jest nie tylko swędząca, ale także zaczerwieniona, czasem pokryta wysypką, pęcherzami i nadżerkami. Dzieci z AZS charakteryzują się nadmierną suchością i szorstkością, która ma charakter przewlekły. Drapanie dziecka może być spowodowane nie tylko alergią czy kontaktem z substancjami drażniącymi. Swędzenie skóry jest czasami związane z infekcjami pasożytniczymi lub chorobami ogólnoustrojowymi. W przypadku grzybic leczenie farmakologiczne nie jest możliwe. Leczenie jest zwykle długotrwałe. Lek należy stosować przez kilka tygodni.

Swędząca skóra u niemowlaka

Swędzące wysypki u dzieci mogą być spowodowane różnymi stanami. Pieluszkowe zapalenie skóry jest często przyczyną jego powstawania. Wtedy jest to wynikiem stymulującego działania defekacji. Czynnikami sprzyjającymi jej powstawaniu są: długotrwałe tarcie skóry przez pieluchy, zawilgocenie i uszkodzenie (maceracja) naskórka, niedostateczna higiena skóry. Najczęściej występuje u dzieci w wieku od 7 do 12 miesięcy. W przypadku pieluszkowego zapalenia skóry należy zwracać szczególną uwagę na higienę i regularnie trzymać dziecko bez pieluch. Właściwa wentylacja uszkodzonego naskórka będzie sprzyjać regeneracji. Zaleca się stosowanie maści zawierającej cynk, która działa antyseptycznie, wysuszająco, łagodzi podrażnienia i chroni skórę przed otarciami. W przypadku nadkażeń zmiennych konieczna jest wizyta u lekarza w celu ustalenia sposobu leczenia.

Nadmierne ciepło może łatwo powodować swędzące wysypki. Tak zwane kłujące rumieńce występują najczęściej na skórze szyi, pod pachami oraz na klatce piersiowej. W takim przypadku konieczne są regularne kąpiele i noszenie przewiewnej odzieży z naturalnych materiałów. Nie przegrzewaj dziecka. Ubranie powinno być dostosowane do warunków pogodowych i starać się nie przebywać na zewnątrz w upalne dni. Ważne jest, aby zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu – najlepiej około 18°C. Domowe rozwiązania w postaci kąpieli skrobiowych mogą zmniejszyć nieprzyjemne uczucie swędzenia.

Jak łagodzić podrażnienia skóry u dziecka?

W przypadku dzieci i dorosłych należy zastosować profesjonalną pielęgnację skóry atopowej. Aby zabieg był skuteczny, pH stosowanego preparatu musi być jak najbardziej zbliżone do naszej skóry. Warto również wspomnieć o tym, że zawierają substancje, które pomagają nam złagodzić objawy AZS. Aby przeciwdziałać suchości skóry i towarzyszącemu jej swędzeniu, powinny to być lipidy, ceramidy i kwasy tłuszczowe. Aby zapobiec samemu swędzeniu, powinniśmy stosować leki zawierające glicynę i seler, a na zapalenie skóry wywołane drapaniem – wyciągi z aloesu i lukrecji. Jeśli stan naszej skóry się pogarsza, po kąpieli warto zastosować maść przeciw świądowi.