Czy można wypić zbyt dużo zielonej herbaty?

Czy można wypić zbyt dużo zielonej herbaty?

Coraz częściej słyszy się o dobroczynnych właściwościach wynikających z regularnego picia herbaty. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w naszym poprzednim artykule. Okazuje się jednak, że nadmierne ilości tego naparu mogą przyczynić się do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, a także dolegliwościami związanymi z układem pokarmowym. Jakie mogą być skutki uboczne picia zielonej herbaty?

Czy zielona herbata jest zdrowa?

Zielona herbata, którą z powodzeniem znajdziemy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, obfituje w wiele cennych komponentów, które zdecydowanie warto dostarczyć organizmowi w tym m.in.:

  • polifenole i flawonoidy, wykazują działanie przeciwutleniające, 
  • aminokwasy, wpływające na relaksację i odprężenie, 
  • witaminy C, E, B, K, 
  • alkaloidy, wspomagające walkę z otyłością.

Zastanawiasz się jaka jeszcze herbata może okazać się pomocna w zgubieniu kilku kilogramów? Szczegóły tutaj

Skutki uboczne picia zielonej herbaty

Pomimo wielu właściwości leczniczych i prozdrowotnych nadmierne spożywanie zielonej herbaty może mieć skutki uboczne. Jednym z najczęściej wymienianych jest zwiększone ryzyko anemii. Dodatkowo polifenole zawarte w liściach zielonej herbaty mogą przyczynić się do wypłukiwania żelaza z organizmu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wapnia. Nie zapominajmy, że niedobór wapnia w niektórych przypadkach może doprowadzić do osteoporozy. Ze względu na dużą ilość kofeiny zaleca się zrezygnowanie z picia tego napoju przed snem. 

Spożywanie zielonej herbaty powinny ograniczyć również kobiety ciężarne. Zaleca się wówczas maksymalnie 2 filiżanki dziennie. Istnieje ryzyko, że dziecko urodzi się z rozszczepem kręgosłupa lub zaburzeniami układu nerwowego. 

W tym przypadku należy pamiętać o zachowaniu umiaru, aby nie doprowadzić do skutków ubocznych picia zielonej herbaty. Jedna lub dwie filiżanki dziennie tego napoju, pozwolą nam cieszyć się wszystkimi jego zaletami.