Bardzo często można usłyszeć o tym, że rumianek świetnie sprawdza się do rozjaśniania włosów. Jednak, czy faktycznie tak jest? Jakie właściwie są jego właściwości i kiedy faktycznie rumianem może pomóc w lekkiej zmianie koloru włosów?
Rumianek – jakie właściwości posiada?
Jednym z najczęstszych zastosowań rumianku jest napar, czyli herbata, którą przygotowuje się z suszonej rośliny. Herbaty rumiankowe można kupić praktycznie w każdym sklepie. W szczególności po rumianek sięga się w sytuacji, gdy kogoś dotknęły problemy związane z układem pokarmowym.
A w jaki sposób rumianek działa na włosy? Tak naprawdę roślina ta stanowi bogate źródło olejków eterycznych. Ich prozdrowotne właściwości, jak też skład samego rumianku są bardzo bogate. Przede wszystkim doskonale nadaje się do pielęgnacji włosów. Może okazać się pomocny u osób, których włosy są osłabione, łamliwe i mają tendencję do wypadania. Bogaty skład rumianku pozwala w odżywieniu włosów, a także wspomoże proces przywracania ich dawnej wytrzymałości i blasku.
Rumianek to również częsty składnik szamponów, które przeznaczone są do skóry głowy, na której pojawia się łupież, jak również do włosów łatwo przetłuszczających.
Rumianek – czy faktycznie rozjaśnia włosy?
Czy rozjaśnianie włosów rumiankiem faktycznie jest możliwe? Dużo zależy od samego koloru włosów oraz tego, jakich efektów ktoś oczekuje. W przypadku chęci natychmiastowego rozjaśnienia czy to końcówek, czy wszystkich włosów lepiej sprawdzi się płukanka z drogerii. Wszystko dlatego, że rumianek rozjaśnia włosy stopniowo. Dlatego najlepiej jest stosować napar regularnie.
Jeśli chodzi o efekty najbardziej widoczne są w przypadku włosów jasnych. Natomiast w przypadku włosów czarnych, czy bardzo ciemnych efekt może być znikomy, czy praktycznie niezauważalny. Co jest bardzo istotne, podczas rozjaśniania blond włosów rumianek pozwoli na uzyskanie ich naturalnego koloru, a nie zmieni ich barwy na platynową.
W przypadku osób, których włosy są koloru rudego, powinny uważać ze stosowaniem rumianku. Wszystko dlatego, iż może on sprawić, iż włosy matowieją i stracą swój blask.
Płukanka z rumianku – jak przygotować?
Wywar najlepiej przygotowywać z dodatkowymi, naturalnymi składnikami. Co warto dodać do płukanki z rumianku?
- łyżkę miodu – również dlatego, że miód także rozjaśnia włosy
- zamiast miodu można wykorzystać sok z cytryny.
Aby przygotować płukankę do włosów 2 torebki rumianku zalewa się 500 ml wrzątku. Następnie należy poczekać, aż wywar zaparzy się i ostygnie. Po umyciu włosów szamponem i ich lekkim wyschnięciu, można je następnie spłukać gotowym wywarem. Czynność tę można powtarzać regularnie.